Hit Enter to search or Esc key to close
Blog thumbnail

Blue Grotto, Malta

Blue Grotto, Malta

Blog thumbnail , , ,

Blue Grotto, Zurieq, Malta

Blue Grotto znajduje się w południowo-zachodniej części wybrzeża Malty, które charakteryzuje się bardzo urozmaiconą linią brzegową. W języku maltańskim nazwa brzmi Il-Hnejja co oznacza łuk. Podobno nazwę Blue Grotto zawdzięcza brytyjskiemu żołnierzowi, któremu groty wydały się podobne do tych na Capri. To zespół kilku jaskiń i grot skalnych, wyrzeźbionych przez wzburzone morskie fale. Największa i najbardziej imponująca jest Blue Grotto, gdzie woda ma wyjątkowy kobaltowy kolor, a biały piasek na dnie tworzy regularne wzory.

Ściany pozostałych grot mienią się różnymi kolorami, od błękitów, po odcienie pomarańczowego i fioletowego. Cały spektakl możliwy jest do zobaczenia tylko przy słonecznej pogodzie, kiedy promienie słońca pod odpowiednim kątem oświetlają skalne ściany. Łodzie wypływają z maleńkiej przystani Weid iz-Zurrieq. Morze po zachodniej części wyspy jest zazwyczaj lekko wzburzone. Podczas zimowych miesięcy, kiedy pogoda i woda jest bardziej nieprzewidywalna, organizacja rejsu jest zależna od warunków pogodowych. Rejs kosztuje około 7 euro i trwa mniej więcej 30 minut.

Najbliżej położone miejscowości to Zurrieq i Qrendi. W Qrendi znajduje się kościół pw. Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny. Na południe od miasta znajduje się miejsce, które nazywa się Il-Maqluba. Jest to szeroka wyrwa w ziemi, naturalna depresja, która utworzyła się po zapadnięciu się leżących w podłożu warstw wapienia. Legenda jednak głosi, że znajdowała się w tamtym miejscu miejscowość zamieszkiwana przez grzeszników. Za karę została wyrwana i wrzucona do piekieł. Kraina ciemności też nie chciała grzeszników i wioska został wyrzucona. Nie trafiła jednak na poprzednie miejsce. Wylądowała na morzu i utworzyła wyspę – dzisiejszą Filfę.

Warto również zawitać do sąsiedniej miejscowości Zurrieq, gdzie znajduje się kościół pw. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej z XVII wieku.

Write a Review

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rating*