Hit Enter to search or Esc key to close
Blog thumbnail

Hypogeum, Malta

Hypogeum, Malta

Blog thumbnail , ,

Hypogeum Hal Saflieni

Hypogeum w Paoli to miejsce niezwykłe, ukryte pod powierzchnią ziemi przez tysiące lat pozostawało tajemnicą. Służyło jako miejsce kultu religijnego i zbiorowy grobowiec. Zajmuje powierzchnię około 500 metrów kwadratowych. Składa się z trzech poziomów.

Górny poziom datowany jest na okres 3600-3300 p.n.e., średni na 3300 -3000 p.n.e., a niższy na 3150-2500 p.n.e. Najgłębsze pomieszczenie w niższym poziomie znajduje się na głębokości 10,6 metra.

Budowla składa się z sal, komór, przejść, korytarzy, wyciosanych w skale. Poszczególne pomieszczenia różnią się od siebie kształtem i wielkością. Górny poziom składa się z wgłębienia z głównym korytarzem i komór grobowych po każdej stronie. Nie miało sklepienia, dlatego pomieszczenia były oświetlone promieniami słonecznymi. Średni poziom składa się z sal, w których znaleziono około 7 tysięcy ludzkich szkieletów oraz fragmenty przedmiotów codziennego użytku, naczyń i biżuterii. Na ścianach widoczne są malowidła w kolorze ochry. W jednej z komnat odnaleziono figurkę Śpiącej Bogini, która prawdopodobnie używana była w rytuałach związanych z kultem płodności.

Obiekt został odkryty przypadkowo, na początku XX wieku. W 1980 roku Hypogeum wpisano na Listę UNESCO. Później przez kilka lat pozostawał niedostępny dla zwiedzających, z powodu zmian mikroklimatu obawiano się o stan malowideł naskalnych.

Współcześnie liczba zwiedzających budowlę jest limitowana, maksymalnie w ciągu jednego dnia może przyjąć 80 osób. Obiekt otwarty jest od poniedziałku do niedzieli, w godzinach od 9:00 do 17:00 poza najważniejszymi dniami świątecznymi. Zwiedzający wpuszczani są co godzinę, ostatnia grupa może wejść na godzinę przez zamknięciem. Z uwagi na ograniczoną możliwość zwiedzania i dużą liczbę chętnych, bilety należy zarezerwować z wyprzedzeniem na stronie: http://www.heritagemalta.org/hmshop/hmshop.html. Dorośli płacą za wstęp 40 €, seniorzy i posiadacze kart zniżkowych – 35 €, a dzieci do 11 lat – 12 €. Dzieci poniżej 5 roku życia nie są wpuszczane. Bilety na zwiedzanie o godzinie 12:00 i 16:00 w cenie 25 € można próbować kupić w Muzeum Sztuk Pięknych w Valettcie lub Muzeum Archeologicznym w Victorii na Gozo.

Write a Review

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rating*