Hit Enter to search or Esc key to close
Blog thumbnail

Grand Master’s Palace

Grand Master’s Palace

Blog thumbnail , ,

Pałac Wielkich Mistrzów

Pałac Wielkich Mistrzów zajmuje centralne miejsce w Vallettcie i jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych budynków stolicy. Od wybudowania aż do czasów napoleońskich Pałac służył jako siedziba mistrzów Zakonu Kawalerów Maltańskich. W czasach rządów brytyjskich rezydował w nim gubernator, a obecnie stanowi siedzibę prezydenta Malty. Część obiektu jest udostępniona dla zwiedzających z przewodnikiem.

Budynek znajduje się przy głównej ulicy miasta – Triq ir-Repubblika. Został zaprojektowany przez Girolamo Cassara, a jego budowę ukończono w 1576 roku. Sama bryła budynku wydaje się z zewnątrz dość surowa i nie wskazuje na przepych i bogactwa wewnątrz. Pałac zbudowany jest wokół dwóch dziedzińców, na jednym z nich znajduje się posąg Neptuna i studnia do pojenia koni, drugi to dziedziniec księcia Alfreda.

Imponująco przedstawia się długi korytarz, którego sklepienie zdobią piękne freski przedstawiające sceny z wypraw rycerskich. O historii pałacu przypominają również rycerskie zbroje umieszczone wzdłuż korytarza. Imponującą kolekcję broni i zbroi rycerzy zakonnych zaprezentowano w zbrojowni. Sala Tronowa, oficjalnie zwana Salą Wielkiej Rady, w której Wielki Mistrz przyjmował znamienitych gości, ambasadorów, wysokiej rangi dygnitarzy jest jedną z najbardziej reprezentacyjnych. Górną część ścian zajmuje cykl malowideł, które przedstawiają wydarzenia z okresu Wielkiego Oblężenia Malty. Jadalnię zdobią portrety brytyjskich monarchów. Nieco inny charakter ma sala Gobelinowa (Tapestry Chamber), w której zgromadzono gobeliny pochodzące z królewskich warsztatów tkackich Ludwika XIV. Gobeliny, wykonane z wysokiej jakości materiałów przedstawiają tropikalne rośliny i zwierzęta oraz ludzi z zamorskich krajów. Z kolei malowidła z Sali Ambasadora utrzymanej w intensywnym różu, ukazują sceny z historii zakonu. Pięknie prezentują się również bogate, niezwykle ozdobne meble, na których zasiadali goszczący w sali znani politycy, wśród nich m.in. George Bush i Michaił Gorbaczow.

Write a Review

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rating*