Hit Enter to search or Esc key to close

Dziesięć najważniejszych powodów, dla których powinieneś odwiedzić Maltę. 

Wakacje na Malcie są na wielu europejskich listach podróżnych, ale jest to jedna z opcji podróży, o których ludzie często niewiele wiedzą, w przeciwieństwie do popularnych miejsc wakacyjnych, takich jak Francja, Hiszpania, Włochy i Grecja. Dlaczego warto odwiedzić Maltę zamiast jakiegokolwiek innego śródziemnomorskiego miejsca na wakacje? Co odróżnia Maltę od reszty i sprawia, że wyspiarskie państwo jest obowiązkowym miejscem na wakacje?

1. Przyjaźni mieszkańcy

Maltańczycy są znani ze swojej gościnności, życzliwości i hojności. Ludzie są tradycyjnie życzliwi i zazwyczaj starają się, aby goście czuli się jak w domu. Większość ludzi jest bardzo przychylna i bardzo chętnie udziela pomocy, jeśli potrzebujesz wskazówek lub potrzebujesz pomocy jakiegokolwiek rodzaju.

Ta cecha jest głęboko zakorzeniona w kulturze maltańskiej i zapewnia bardzo ciepłe i przyjazne wrażenia. Poza osobistym doświadczeniem jest to coś, o czym słyszymy regularnie od tych, którzy już na Malcie byli.

2. Prawie każdy mówi po angielsku

Fakt, że angielski jest drugim oficjalnym językiem na Malcie, w oczywisty sposób pomaga i niweluje barierę językową. z którą wielu gości spotyka się w innych miejscach jak Egipt, Turcja, czy Grecja.

Malta była częścią imperium brytyjskiego przez około 160 lat (uzyskała niepodległość w 1964 r.), Co ukształtowało kraj i jego mieszkańców, z których większość ma teraz dobrą znajomość języka angielskiego.

Dla turystów anglojęzycznych oznacza to, że komunikacja stanowi niewielki lub żaden problem, co jest ważną korzyścią. Proszę pamiętać, że język maltański nadal jest podstawowym językiem kraju, którym posługuje się zdecydowana większość ludności Malty.

3. Ciekawe miejsca

Jeśli jesteś zainteresowany spędzeniem wakacji odwiedzając ciekawe miejsca, Malta ma wiele do zaoferowania. Jest tu mnóstwo miejsc, które warto zobaczyć.

Co więcej, w przeciwieństwie do większości innych wakacyjnych kierunków, można odwiedzić wiele fascynujących muzeów i atrakcji, które świadczą o bogatej i burzliwej historii Malty na stosunkowo niewielkim obszarze. Możesz organizować jednodniowe wycieczki, łącząc wizytę np. w Mdinie i odwiedzając Świątynie Tarxien, zamiast tracić połowę dnia na podróżowanie do jednego miejsca.

MojaMalta może ułatwić ci wybór wycieczek po wyspach maltańskich, ale oczywiście za niewielką opłatą. Stosunkowo krótkie odległości, dogodne trasy autobusowe i znaki drogowe sprawiają, że względnie łatwo jest znaleźć drogę korzystając z transportu publicznego lub wynajętego samochodu, jeśli wolisz samotnie odkrywać wyspy. Jeszcze łatwiej, możesz wziąć hop off na wycieczkę autobusem, który zabierze Cię w kilka miejsc w krótkim czasie.

4. Dobry wybór zakwaterowania

Istnieje wiele możliwości zakwaterowania na Malcie i Gozo, gdy szukasz miejsca na nocleg. Oprócz wyboru hoteli (od luksusowych hoteli pięciogwiazdkowych do bardziej ekonomicznych hoteli cztero- i trzygwiazdkowych), wiele apartamentów z wyżywieniem we własnym zakresie, a także hosteli, można znaleźć na terenie całej Malty i Gozo.

Najwyższą koncentrację ośrodków wypoczynkowych i hoteli można znaleźć w okolicach Buġibba/Qawra, St. Julian’s i Sliema, które leżą wzdłuż północnego wybrzeża Malty.

Zakwaterowanie w St. Julian’s jest zalecane, jeśli lubisz życie nocne, ale będąc blisko centrum życia nocnego Malty, pobyt tam nie jest wskazany dla par i rodzin, które wolą spokój i spokój. Dla tych podróżnych miejsca takie jak Mellieħa i St. Paul’s Bay są znacznie lepszym miejscem do szukania zakwaterowania.

5. Pogoda

Pogoda na Malcie jest jednym z głównych powodów ponad dwóch milionów turystów odwiedzających wyspy maltańskie i nie bez powodu.

Letnia pogoda jest świetna dla tych, którzy szukają plaży i słonecznych wakacji, a zimy są łagodne, ze stosunkowo wysokimi temperaturami i wciąż stosunkowo dużą ilością dziennych godzin słonecznych dla tych, którzy chcą uciec od ciemnych, zimowych miesięcy poniżej zera.

6. Co robić – sport, czas wolny i wydarzenia

Nie jest łatwo nudzić się na Malcie, z dużą ilością rzeczy do zrobienia i zobaczenia. Na Malcie można uprawiać różne sporty i inne zajęcia rekreacyjne, takie jak turystyka piesza, kolarstwo górskie, wspinaczka skałkowa, nurkowanie, paralotniarstwo i windsurfing. Większość większych hoteli oferuje kryte baseny, siłownie i korty tenisowe, co jest przydatne, jeśli chcesz pozostać aktywnym, gdy pogoda nie jest zbyt zachęcająca do wyjścia.

Większość materiałów potrzebnych do uprawiania sportów na świeżym powietrzu jest dostępnych do wynajęcia po niskiej cenie, a na wyspach można uprawiać różne sporty. Gozo jest szczególnie popularnym miejscem do wspinaczki, dzięki stromym klifom i jeździe na rowerze górskim dzięki cichym drogom i wspaniałym podjazdom pod górę.

Nurkowanie w różnych miejscach nurkowych wokół wysp maltańskich jest również bardzo popularną aktywnością wśród turystów, z wieloma ciekawymi miejscami do nurkowania (na przykład zatopionymi statkami) i certyfikowanymi kursami PADI.

Jeśli wolisz po prostu oglądać sport, nie będziesz musiał martwić się brakiem dużych meczów piłki nożnej lub innych wydarzeń sportowych. Większość pubów (a także dedykowanych barów sportowych) ma telewizję satelitarną i większość z nich informuje, o wydarzeniach sportowych jakie będą wkrótce transmitowane.

Wydarzenia, takie jak koncerty muzyki pop i spektakle teatralne, ale także historyczne inscenizacje, takie jak In Guardia, są popularne wśród turystów i zapewniają świetną rozrywkę dla całej rodziny.

7. Spokój i cisza: Gozo

Malta to więcej niż sama wyspa Malta. Republika Malty obejmuje także siostrzaną wyspę Gozo, która jest podobna do tej, jaką była Malta wiele lat temu: wiejska i spokojna. Gozo jest doskonałą lokalizacją dla rodzin, par i osób starszych, które wolą spokojny wypoczynek z pięknymi plażami i widokami na okolicę.

Istnieje wiele ciekawych miejsc na Gozo, na przykład, bastiony cytadela w stolicy wyspy Wiktorii, megalityczne świątynie Ggantija lub jaskinia Calypso, mówi się, że jest to część Odysei Homera. Nadmorska miejscowość Xlendi jest popularnym celem turystycznym, oferując piękny widok na zatokę otoczoną wysokimi klifami. Ramla l-Hamla, Dahlet Qorrot i San Blas Bay to piękne plaże, na których można popływać, z których jedna jest większa i bardziej ruchliwa, druga jest bardziej zaciszna i trudniejsza do zdobycia (strome zejście), ale zdecydowanie warta wysiłku.

Aby dostać się do Gozo z lotniska Luga, możesz zarezerwować bezpośredni transfer, który zabierze Cię bezpośrednio na prom w północnej części wyspy Malta (miejsce o nazwie Cirkewwa). Prom zabierze Cię do portu Mgarr na Gozo, skąd można łatwo wynająć taksówkę do miejsca zakwaterowania. W przypadku przyjazdu w późnych godzinach nocnych najlepiej jest zamówić transfer w naszej firmie.

8. Całoroczny ośrodek wypoczynkowy

W przeciwieństwie do wielu innych śródziemnomorskich miejsc, wakacje na Malcie oferują wiele możliwości nawet poza sezonem. Zajęcia na świeżym powietrzu, takie jak turystyka rowerowa lub piesza, są bardzo popularne przez resztę roku, a wiele osób gromadzi się w miejscach kulturowych i historycznych, aby dowiedzieć się więcej o przeszłości i teraźniejszości Malty, podziwiając łagodną zimową pogodę.

9. Bogate życie nocne

Malta oferuje bogate nocne życie, które przyciąga jedne z największych nazwisk na międzynarodowej scenie klubowej, takich jak Tiësto, Paul van Dyk, Ferry Corsten i Carl Cox. Kluby na wolnym powietrzu to wyjątkowe miejsce, są niezwykle popularne zarówno wśród mieszkańców, jak i obcokrajowców.

10. Piękne plaże Malty

Często decydującym czynnikiem dla osób poszukujących słońca jest możliwość spokojnego letniego życia na plaży i pod tym względem Malta nie ustępuje. Niektóre z najlepszych plaż na Malcie znajdują się wzdłuż północnej i zachodniej linii brzegowej wyspy, w szczególności Mellieha Bay (największa plaża na wyspie), Golden Bay i Ghajn Tuffieha.

Jednak nie chodzi tylko o najbardziej popularne plaże na Malcie. Jeśli szukasz spokojnych i mniejszych plaż w pięknym otoczeniu Malta i siostrzana wyspa Gozo oferują kilka wspaniałych opcji, z których niektóre nie są łatwe do znalezienia, a zatem mniej prawdopodobne, że przyciągną masy. Jak znaleźć te plaże? Możesz zapytać nas lub miejscowych lub, jeśli jesteś bardziej odważny, rzucić okiem na obraz satelitarny w Mapach Google i znaleźć drogę!