Hit Enter to search or Esc key to close
Blog thumbnail

Tarxien Temple, Malta

Tarxien Temple, Malta

Blog thumbnail , , ,

Tarxien Temple

Tarxien to kompleks świątyń megalitycznych, zbudowanych pomiędzy 3600 a 2500 rokiem p.n.e. W 1992 roku obiekt został wpisany na Listę UNESCO. Jest to jeden z najświetniejszych przykładów świątyń megalitycznych odkrytych do tej pory. Budowano je z głazów nie połączonych żadną zaprawą. Konstruowanie takich budowli wymagało zaangażowani wielu ludzi, jak również umiejętności tworzenia planów architektonicznych. Wielkie kamienne bloki musiały zostać najpierw wycięte, a później przetransportowane na miejsce budowy. Tarxien składa się z kilku świątyń, połączonych kwadratowym dziedzińcem. Do każdej z nich prowadzi osobne wejście.

Świątynie w Tarxien zaskakują skomplikowaną budową i różnorodnością rzeźb figuralnych. Charakteryzują się bogatą ornamentyką. Jednym z elementów zdobniczych jest motyw spirali. W świątyniach odnaleziono wiele przedmiotów, które wskazują, że składano w nich ofiary. Wśród przedmiotów odkryto m.in. kamienny nóż i olbrzymie kamienne naczynie, które prawdopodobnie było przeznaczone na krew. W Tarxien zachował się również fragment olbrzymiego posągu kobiety, który współcześnie można oglądać w Muzeum Archeologicznym w Valettcie. Chociaż zachowała się tylko dolna część figury – od pasa do stóp to pozwala się domyślać, że całość mogła mieć wysokość około 3 metrów. Odnaleziona figura kobieca ma drobne stopy, wąską talię i szerokie biodra, które częściowa przysłania spódnica do kolan. Wydatne biodra pozwalają przypuszczać, że jest to prawdopodobnie jeden z wizerunków Bogini Matki, związanej z kultem płodności.

Miejsce pozostawało nie odkryte aż do 1914 roku, kiedy rolnik orzący pole natrafił na kamienne bloki. Świątynie otwarte są dla zwiedzających od poniedziałku do niedzieli z wyjątkiem dni świątecznych, w godzinach od 9:00 do 17:00. Wstęp dla dorosłych kosztuje 6 €, studenci, seniorzy, posiadacze kart ze zniżkami zapłacą 4,5 €, dzieci do 11 roku życia – 3 €, zaś do dzieci do 5 lat wchodzą za darmo.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *