Hit Enter to search or Esc key to close

Informacje podtsawowe

Comino (malt. Kemmuna) trzecia co do wielkości i najmniejsza zamieszkana wyspa archipelagu Wysp Maltańskich, położona pomiędzy Maltą a Gozo.

Na wyspie znajduje się jedna z głównych atrakcji turystycznych Malty – Blue Lagoon (Błękitna Laguna). Z powodu prądów morskich woda w okolicach wyspy Comino jest trochę chłodniejsza niż na plażach Malty. Na wyspę najłatwiej można się dostać z portów w miastach Ċirkewwa (Malta) i Mġarr (Gozo). Istnieje możliwość skorzystania również z promów turystycznych dostępnych w większości miejsc turystycznych.

Na wyspie istnieje wyznaczone miejsce do lądowania śmigłowców – heliport (współrzędne geograficzne: 36°00′36,1″N 14°20′50,5″E).

Dzięki wrakom będących obiektami podwodnej turystyki jest popularna wśród nurków.

Powierzchnia wyspy – 2,784 km²[1] (278 hektarów)
Liczba mieszkańców – na stałe wyspę zamieszkuje 1 rodzina (2 osoby). Na wyspie znajduje się 4-gwiazdkowy hotel „Comino” przy San Niklaw Bay.

Zatoki

  • San Niklaw Bay
  • Santa Marija Bay
  • Ghar Ghana

Zabytki i inne obiekty

  • Wieża Świętej Marii (Santa Marija Tower)
  • Bateria Świętej Marii
  • Comino Chapel z XVII wieku

Inne

  • Podwodny wrak łodzi patrolowej P31Ciekawostki

Przed laty wyspa była między innymi miejscem schronienia piratów oraz miejscem izolacji osób ciężko chorych. Dziś jednak, zwłaszcza w sezonie letnim, przeżywa ona prawdziwe oblężenie turystów, których każdego dnia przyciąga tu rajska Błękitna Laguna (ang. Blue Lagoon, malt. Bejn il-Kmiemen) będąca niewielką zatoczką zlokalizowaną pomiędzy zachodnim brzegiem wyspy Comino a położoną tuż obok malutką wysepką Cominotto (malt. Kemmunett), do której bez obaw możecie sobie np. podpłynąć. Na pewno już nie raz słyszeliście o tym miejscu i widzieliście jego zdjęcia w internecie – obecnie jest to w zasadzie jedna z najciekawszych atrakcji, jakie cały archipelag maltański ma Wam do zaoferowania! Ten dosyć płytki akwen charakteryzuje się nie tylko białym piaszczystym dnem, ale też piękną turkusową barwą wody, które sprawiają, że kąpiel i wypoczynek w takim miejscu są naprawdę przyjemne i relaksujące. Możecie się tutaj poczuć co najmniej tak, jakbyście spędzali urlop na jakiejś egzotycznej wyspie, chociaż w lato liczba turystów może tu być naprawdę przytłaczająca. Co ważne, na obszarze tym pozostaje do Waszej dyspozycji również kilka budek z jedzeniem i piciem, bezpłatna toaleta oraz przebieralnia i natryski.

Poza tym, warto też oczywiście wiedzieć, że Błękitna Laguna mimo że jest prawdziwą perełką archipelagu maltańskiego, to nie jest to jedyne ciekawe miejsce w obrębie wyspy Comino. Równie malowniczo położona jest tutaj bowiem chociażby Kryształowa Laguna (ang. Crystal Lagoon), która nie posiada co prawda plaży, ale dysponuje za to miejscami do nurkowania.

Jeśli zaś znudzi Was przebywanie na wybrzeżu, to udajcie się na spacer w głąb wyspy. Jest ona obecnie terenem rezerwatu przyrody i jest całkowicie zamknięta dla ruchu kołowego. Nie ma tu w zasadzie żadnych drzew, które dawałyby cień, a także tłumów turystów – większość z nich zadowala się bowiem egzotycznym wypoczynkiem i kąpielą w morzu. Na wyspie, oprócz wspomnianego już wcześniej hotelu, znajduje się jeszcze niewielka kapliczka oraz pełniąca niegdyś funkcję obronne XVII-wieczna wieża św. Marii. Przebywając na wyspie możecie również podziwiać z oddali krajobraz Malty i Gozo.

Mapa

Rejsy na Comino

€70
€55

Tour list image

Rejs do okoła Malty – wycieczka grupowa

Aktywnie, Objazdowe, Rejs Prywatny, Wypoczynek

0 review(s)

1 day

€35

Tour list image

Rejs Comino i Blue Lagoon – wycieczka grupowa

Aktywnie, Objazdowe, Rejs Prywatny, Wypoczynek

0 review(s)

1 day

€750

Tour list image

Rejs Comino i Blue Lagoon – wycieczka prywatna

Aktywnie, Objazdowe, Rejs Prywatny, Wypoczynek

0 review(s)

1 day

Write a Review

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rating*