Hit Enter to search or Esc key to close

Informacje podstawowe

W zależności od tego, skąd pochodzisz, wycieczka na Maltę może sprawiać wrażenie podróży w czasie. Ze względu na różnorodną historię archipelag maltański prezentuje wpływy z różnych okresów. Wiele małych miasteczek zachowało swój pierwotny urok. Ponadto otaczają je malownicze krajobrazy.

Zdobądź nowe umiejętności językowe na wspaniałych plażach i pośród zapierających dech w piersiach krajobrazów. Powinieneś koniecznie odwiedzić Błękitną Grotę na Malcie, która słynie z turkusowych wód. Na wyspie doświadczysz letnich temperatur aż do póżnego września, kiedy w Polsce jest już jesień. A zimowe miesiące też na pewno będą tu cieplejsze.

Kiedy odwiedzasz Maltę po raz pierwszy, nierzadko czujesz się tak, jakbyś był tam wcześniej. Może to zabrzmieć tajemniczo, ale jest powód, dla którego twoje otoczenie może wydawać się dziwnie znajome. Wiele miejsc na Malcie zagrało we współczesnych filmach, które mogliśmy widzieć i istnieje duża szansa, że rozpoznasz wiele miejsc ze znanych na całym świecie filmów i seriali np. z Gry o Tron czy Gladiatora.

Malta słynie też z 3 miejsc z listy światowego dziedzictwa UNESCO. Stare centrum stolicy Malty Valletty jest jednym z tych miejsc. Unia Europejska mianowała również Vallettę Europejską Stolicą Kultury w 2018 roku!

Geografia Malty

Republika maltańska składa się z archipelagu wysp. Trzy z nich są zamieszkałe: Malta, Gozo i Comino a pozostałe nie, takie jak: Cominotto, Filfla, Wyspy Świętego Pawła i Grzybowej Skały. Malta jest największą z tych wysp o długości 27 kilometrów i na niej mieści się stolica Valletta. Malta oficjalnie zalicza się do najmniejszych państw świata, ponieważ zajmuje powierzchnię 316 kilometrów kwadratowych (tyle co Kraków).

Ciekawostki

Różnica czasu na Malcie

Malta jest częścią środkowoeuropejskiej strefy czasowej.

Klimat Malty

Średnia roczna temperatura na Malcie wynosi około 18,7 stopnia Celsjusza. Dzieje się tak dlatego, że temperatury są równomiernie rozłożone w ciągu całego roku. Lato może jednak stać się bardzo gorące z temperaturą powyżej 30 stopni Celsjusza. Miłośnicy słońca pokochają tę porę roku, a sporty wodne są dostępne także na jesieni! Dlatego warto zaopatrzyć się w lekką odzież i strój kąpielowy! Temperatury rzadko spadają w godzinach wieczornych, chociaż zaleca się zabranie ze sobą lekkiej kurtki lub wiatrówki. W każdym sezonie mogą występować krótkie i ulewne deszcze, ponieważ wyspa znajduje się na Morzu Śródziemnym. Bardziej zauważalne zmiany temperatury mogą wystąpić podczas wiosny i jesieni, ale dni zawsze pozostaną stosunkowo ciepłe. O świcie wiatr z oceanu może dość wyraźnie obniżyć temperaturę. Jeśli lubisz pływać w oceanie, zazwyczaj będziesz mógł to robić do końca listopada, ponieważ morze nadal będzie wystarczająco ciepłe.

Jak przygotować się do podróży na Maltę?

Wymagania dotyczące wjazdu na Maltę

Obywatele Europy nie potrzebują wiz, aby móc wjechać na Maltę, ponieważ jest ona krajem członkowskim UE. Obywatele spoza UE muszą ubiegać się o wizę w swojej lokalnej ambasadzie maltańskiej. Prosimy również o wizytę w ambasadzie Malty w celu omówienia wszelkich wymogów, które mogą być potrzebne, jeśli planujesz pozostać na Malcie dłużej niż 90 dni.

Pamiętaj, aby podczas wizyty w ambasadzie i przed rozpoczęciu podróży zabrać ze sobą paszport lub dowód osobisty. Pamiętaj, że Twój dowód i paszport muszą być ważne przez co najmniej pół roku od daty Twojego powrotu z Malty. Informacje dotyczące podróży i bezpieczeństwa można znaleźć na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Malta jest od 2007 r członkiem Schengen, dlatego nie ma kontroli granicznej na międzynarodowym lotnisku na Malcie. Dzięki czemu podróżni z wizą Schengen nie potrzebują wizy maltańskiej, aby dostać się do kraju.

Waluta

Lira maltańska została zastąpiona przez euro w 2008 roku. Euro maltańskie ma na rewersie ołtarz megalitycznej świątyni, maltański herb czy Krzyż Świętego Jerzego.

Opieka zdrowotna na Malcie

Nie ma żadnych maltańskich przepisów dotyczących konieczności szczepień przed wjazdem do kraju. Jeśli potrzebujesz leczenia szpitalnego lub lekarza na Malcie, możesz rozważyć ubezpieczenie zdrowotne na podróż. Możesz również złożyć wniosek o europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ).

Woda z kranu na Malcie nie nadaje się do picia. Ze względu na to, że na Malcie nie ma zbyt wielu wód podziemnych, woda, która istnieje, jest zwykle odsalana i może być częściowo chlorowaną wodą z oceanu. Woda z kranu jest jednak bezpieczna do mycia zębów i do gotowania.

Nierzadko zdarza się, że ludzie doświadczają problemów z układem krążenia, ponieważ nie są przyzwyczajone do wysokich temperatur. Zawsze miej wodę pitną przy sobie i dużo pij! Ważne jest też stosowanie dobrego kremu przeciwsłonecznego. Jeśli spędzasz dużo czasu na dworze, wskazane jest noszenie czapki lub innej ochrony przed słońcem.

Prosimy również o zapoznanie się z poradami zdrowotnymi zawartymi na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Mapa