Podstawowe informacje
Gozo to mityczna wyspa, która sprawia wrażenie, jakby zastygła przed tysiącami lat. Jak głosi legenda, to tu przez 7 lat Kalipso więziła Ulissesa, który wracał z wojny trojańskiej. Magia tego mitu do dziś zachwyca przybyłych na wyspę turystów. Charakterystycznym elementem wyspy Gozo są białe domy wykute w skałach wapiennych oraz otoczone pięknymi palmowymi ogrodami. Atmosferę tego miejsca najlepiej odzwierciedla jego nazwa; gozo po kastylijsku oznacza 'radość’
Informacje ogólne
Historia Gozo utożsamiana jest głównie ze starożytną wyspą Ogygią, na której według mitologii greckiej rozbił się statek z Odyseuszem wracającym z wojny trojańskiej. Króla Itaki zauroczyła nimfa Kalipso i zatrzymała w wyspiarskich grotach na siedem długich lat. W XIII wieku wyspę zdobyli Aragończycy nadając jej nazwę „radość”, czyli właśnie Gozo, chociaż we wcześniejszych wiekach przewijali się przez nią Fenicjanie, Grecy, Kartagińczycy, Rzymianie, Arabowie i Normanowie. Kiedy na Malcie rządzili Kawalerowie Maltańscy, rozwinęła się również Gozo i wraz ze swoją sąsiadką dzieliła dalsze losy.
Z historią wyspy najlepiej zapoznać się w jej stolicy, czyli mieście Victoria (Rabat).Warowne mury wokół twierdzy wzniósł w XVII w. król Filip II, a w kolejnych latach rozbudowali Kawalerowie Maltańscy. Pięknie brzmiąca nazwa – Victoria – została nadana miastu dopiero w 1897 r. i odnosi się do upamiętnienia „diamentowego” jubileuszu angielskiej królowej Wiktorii, z racji tego, że Gozo w tym okresie była kolonią brytyjską. Największą atrakcją budzącą szacunek turystów jest XVII-wieczna twierdza Il-Kastell – wielka cytadela zajmująca szczyt wzgórza, wybudowana jako schronienie przed atakami tureckimi i pirackimi.
Ciekawostki
Co ciekawe, w murach bastionu mogli schronić się jednocześnie wszyscy mieszkańcy wyspy. Obecnie znajduje się tam katedra Wniebowstąpienia NMP ze skromną fasadą, ale za to bogatym, barokowym wnętrzem. W głębi katedry znajduje się muzeum, prezentujące przede wszystkim miłośnikom sztuki sakralnej: kolekcję szat, przedmioty liturgiczne, manuskrypty i obrazy. Przy okazji spaceru po malowniczej twierdzy warto zajść do centrum rzemiosła zajmującego część dawnego więzienia, zwiedzić budynek zbrojowni joannitów z końca XVIII w. oraz przyjrzeć się dawnym przedmiotom codziennego użytku wystawionym w Folklore Museum.
Oprócz ciekawych zabytków starówka oferuje turystom It-Tokk, czyli obsadzony drzewami, gwarny rynek ze sklepikami, kawiarenkami i barami serwującymi delikatne Marsovin. Od placu odchodzą malownicze uliczki ze starymi domami, których charakterystycznym elementem są drewniane kołatki na drzwiach, XVII-wiecznym kościołem św. Jakuba i budynkiem Banca Giuratale zajętym przez instytucje rządowe. Nad It-Tokk góruje monumentalny, obficie zdobiony budynek bazyliki św. Jerzego oraz zabytkowy kościół św. Jakuba. Spacer po mieście chociaż nie zajmuje zbyt wiele czasu, obrazuje niezwykły koloryt i indywidualny charakter Wyspy Gozo, która mimo wszystko różni się od Malty.
Gozo jest niewielką wyspą, ale oferuje turystom bazę noclegową na przyzwoitym poziomie z kilkunastoma hotelami godnymi uwagi, porozrzucanymi po różnych jej zakątkach. Turyści mają do dyspozycji przyjemne kompleksy letniskowe z prywatnymi plażami, brodzikami dla dzieci, saunami, centrami SPA i fitness, łaźniami parowymi i wieloma innymi dogodnościami umilającymi wypoczynek. Wypielęgnowane i odświeżone ciało można wystawić w pięknym ogrodzie na działanie promieni słonecznych i popijając drinka obserwować wielki błękit. Najpiękniejsze kompleksy hotelowe znajdują się między innymi w pobliżu miasteczek Sanaat, Marsalforn, Mgarr, Xlendi i Gharb.