Trzy Miasta - Potęga Zakonu - wycieczka półdniowa

Chcąc zobaczyć potęgę Valletty i jej obwarowań należy udać się na drugą stronę Wielkiego Portu do maltańskiego trójmiasta. Senglea, Bormla i Birgu tworzą jeden zwarty kompleks miejski obfitujący w zabytki z czasów joannitów. Port jest nadal jedną z głównych bram do Malty - to tu przypływają zarówno promy z Sycylii jak i ogromne wycieczkowce z całego morza śródziemnego. Widok jaki roztacza się przed ich oczami możemy sami doświadczyć. Zatoka Valletty mieści także stocznię remontową i port przeładunkowy.

Czytaj więcej...

Niesamowite Gozo - całodniowa wycieczka objazdowa

Gozo będąc mniejszą siostrą Malta nie pozostaje w tyle jeśli chodzi o niesamowitość historii i cuda natury. Gozo jest zdecydowanie płci żeńskiej i najważniejsze legendy są z kobietami związane. Najdawniejsze sięgają do czasów Neolitu i mówią o ogromnej (stąd nazwa świątyni) kobiecie Sunsuna, która postawiła Świątynie Ggantija w jeden dzień równocześnie opiekując się noworodkiem.

W miejscu zwanym Wardija znajduje się punicka świątynia bogini Tanti. Kolejnym piewcą Gozo jest Homer nazywając ją Ogygia i aż siedem lat więził tu Odyseusza w sidłach miłości z Kalipso. Nie brakuje na Gozo też zdumiewających ‘cart ruts’ kolein w kilku miejscach - najwięcej na klifach Ta’Cenc - kończących się nad urwiskiem.

Czytaj więcej...

Valletta - Barokowy Bastion - Wycieczka całodniowa

Valletta - miasto dla dżentelmenów zbudowane przez dżentelmenów - stolica Malty to jedna z najbardziej ‘napakowanych’’ zabytkami forteca na świecie. Miasto mające powierzchnię ledwo 1 km kwadratowego jest siedzibą rządu, prezydenta, ma kilkanaście muzeów, ponad 30 kościołów, są tu teatr (jeden z trzech najstarszych), sale wystawowe. Ponadto nadal jest to żywe miasto z mieszkańcami, sklepami ogrodami i placami zabaw.

Czytaj więcej...

Mistyczna Malta - całodniowa wycieczka objazdowa

7000 lat historii Malty obfituje w niesamowite wydarzenia. Osadnicy, którzy tu przybyli pozostawili po sobie ogromne świątynie, kręgi kamienne i coś co najbardziej kłopocze naukowców ‘cart ruts’ czyli rowki wózkowe albo koleiny. Po dziś dzień opowiada się legendy o pradawnych bogach, przerażających bestiach i krwiożerczy piratach Poza tym natura uformowała na obu wyspach fantastyczne twory jak okna, doliny, groty i wiele z nim ma swojego legendarnego ‘patrona’.

Istnieją teorie, że to może pozaziemskie cywilizacje odwiedzały Maltę oraz Gozo i wraz z ich odwrotem zabrali ze sobą wyjaśnienie tajemnic.

Czytaj więcej...

Mdina / Rabat - Szkatułka Skarbów - Wycieczka półdniowa

Mdina będąca dokładnie w samym środku wyspy i aby dodać jej splendoru na wzgórzu była pierwszą stolicą Malty.

Warownia ze wszech miar koniecznie do odwiedzenia - każdy kto zawita na Maltę stawia tu swe kroki. Nie ma chyba nikogo kto by się zawiódł. Muzeum Historii Naturalnej, siedziba biskupa, pałace szlachty, muzeum tortur, znakomite restauracje i nieporównywalny widok z murów - to przyciąga rzesze podróżników.

Architektura to połączenie normańskiego gotyku z barokiem. Wąskie uliczki bez samochodów, do tego kręte by zmylić wroga, poukrywane placyki pełne słońce, przepyszne pałace za grubymi murami nie zdradzającymi co się w nich kryje i panująca tu cisza słusznie oddają miano Cichego Miasta.

Czytaj więcej...