Nurkowanie na Malcie

 

GRUPOWE WYJAZDY NURKOWE

Malta z nurkowego punktu widzenia to doskonały wybór, zarówno dla nurków rekreacyjnych chcących podziwiać bogatą faunę i florę śródziemnomorską, jak i dla nurków technicznych, których interesuje eksploracja głęboko położonych wraków. Najciekawsze miejsca nurkowe znajdują się wokół wyspy Gozo, chociaż nawet dla tych, którzy nie zdecydują się opuścić wyspy Malty nie zabraknie atrakcji – będą mogli np. zanurkować w porcie Valletty i zwiedzić wrak niszczyciela HMS Maori, zachowany w doskonałym stanie i będący domem ogromnej ilości ryb.

Wokół Malty występuje wielka różnorodność podwodnych formacji skalnych – kaniony, tunele, jaskinie, kominy, baseny… Jest nawet wewnętrzne morze – Inland Sea oraz bardzo spektakularny łuk – Blue Hole. Zostały one uznane za jedne z najpiękniejszych miejsc nurkowych na świecie. Wiele jaskiń wymaga specjalistycznego przygotowania i posiadania odpowiednich uprawnień nurkowych ze względu na wysoki stopień trudności eksploracji i dużą głębokość.

W czasie II Wojny Światowej Malta bardzo ucierpiała z powodu zmasowanego ataku z powietrza i dlatego dziś wody wokół niej kryją mnóstwo wraków statków, łodzi podwodnych a nawet jeden samolot. Położone są na różnych głębokościach, tak więc dostępne są zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych, technicznych nurków.

Warunki nurkowe na Malcie są dobre praktycznie przez cały rok, choć najlepiej odwiedzić ją w okresie od lutego do czerwca, po zakończeniu pory deszczowej występującej zimą oraz przed rozpoczęciem gorącego śródziemnomorskiego lata. Widoczność sięga przeważnie 18-25 metrów, maksymalnie 30 metrów. Temperatura wody od maja do października wynosi około 20°C, a w zimie 15°C.

KOSZT POBYTU NA MALCIE W HOTELU 3*

 • 7 nocy HB - 1250 PLN
 • 4 Noce HB -  750 PLN
 • 3 Noce HB -  550 PLN

KOSZT 10 NURKOWAŃ -

 • 1050 PLN (butla + ciężar)
 • 1350 PLN pełne wyposażenie
 • 43 PLN każde nurkowanie z łodzi

KOSZT 6 NURKOWAŃ -

 • 650 PLN (butla + ciężar) /
 • 850 PLN pełne wyposażenie
 • 43 PLN każde nurkowanie z łodzi

KOSZT PRZELOTU CZARTEROWEGO Z WARSZAWY - od 800 PLN

PROPONOWANY PROGRAM

Dzień 1

Spotkanie na lotnisku w Warszawie, Wrocławiu lub Krakowie, odprawa biletowo - bagażowa i przelot samolotem czarterowym lub rejsowym na Maltę. Po przylocie na miejsce transfer do hotelu. Reszta dnia do dyspozycji uczestników. Osoby lecące z Wrocławia lub Krakowa mogą zamówić sobie całodzienną wycieczkę po Malcie. Kolacja, Nocleg.

UWAGA: grupa zostanie podzielona na nurkowania zgodnie z uprawnieniami uczestników wyjazdu. Poniżej program z podziałem na nurkowania dla nurków z uprawnieniami podstawowymi (OWD) i bardziej zaawansowanych (AOWD). Nurkowie techniczni mile widziani, plan nurkowań do ustalenia indywidualnie.

Dzień 2,

Śniadanie w hotelu. Po śniadaniu wyjazd na nurkowania.

Nurkowanie 1:

OWD: Check dive, sprawdzenie ekwipunku. Nurkowanie – Madonna. Od 1987 roku w miejscu tym stoi posąg Madonny i sztuczne kwiaty, ufundowane przez lokalny klub nurkowy. Miejsce idealne dla początkujących, max. głębokość 20 m.

AOWD: Check dive, sprawdzenie ekwipunku. Nurkowanie do wraku MV Rozi, 35-metrowy wrak holownika, max. głębokość 35 m.

Nurkowanie 2:

OWD: Arch i Right Reef. Łuk ten jest jaskinią z dużym otworem w suficie. Miejsce popularne, bardzo widokowe. W okolicy znajdują się inne łuki i niewielkie jaskinie.

AOWD: wrak patrolowca P29. Statek został zatopiony w sierpniu 2007 jako atrakcja dla nurków.

Po zakończeniu nurkowań powrót do hotelu. Czas na odświeżenie się przed kolacją. Kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 3,

Śniadanie w hotelu. Po śniadaniu wyjazd na nurkowania.

Nurkowanie 3:

OWD: Wrak Um El Faroud, tankowiec o długości 110 m, max. głębokość 36 m. Oglądanie zewnętrznej cześci wraku, w kierunku od dziobu do rufy (bez penetracji).

AOWD: Wrak Um El Faroud (z penetracją).

Nurkowanie 4:

OWD: Ghar Lapsi – jaskinia z wieloma spękaniami w sklepieniu, przez które dostaje się światło. Bardzo spektakularne nurkowanie.

AOWD: Wrak Um El Faroud (z penetracją) LUB  Ghar Lapsi LUB Wied Iz Zurrieq – to nurkowanie rozpoczyna się przy niewielkim nabrzeżu, skąd przepływa się na głębokości ok. 10 m w kierunku otwartego morza. Tan schodzi się na 27 m, gdzie znajduje się jaskinia z 3 wejściami. W środku jest wystarczająco dużo miejsca dla 2 – 3 nurków. Następnie płynie się dalej przy ścianie, gdzie na 25 m jest kolejna jaskinia.

Po zakończeniu nurkowań powrót do hotelu. Czas na odświeżenie się przed kolacją. Kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 4, 

Śniadanie w hotelu. Po śniadaniu wyjazd na nurkowania

Nurkowanie 5:

OWD: Comino Island Lantern – jedno z najpopularniejszych miejsc nurkowych przy Comino. Bardzo urozmaicona topografia – tunele, przepłynięcia, jaskinie, wielkie głazy.

AOWD: Wrak Imperial Eagle -  prom wożący kiedyś pasażerów z Malty na Gozo. Max. głębokość 42 m. Obok wielka statua Chrystusa.

Nurkowanie 6:

OWD: Santa Maria Caves (minimalna liczba nurków 6, maksymalna 25) – jedne z najpiękniejszych nurkowań jaskiniowych na świecie. Płytkie jaskinie, niektóre z nich są w części nad i w części pod wodą. Wiele z nich jest połączonych, tworząc spektakularne przepłynięcia.

AOWD: Qawra Point (minimalna liczba nurków 7, maksymalna 25) – miejsce nurkowe dostępne z parkingu. 

UWAGA: potrzebne buty z grubą podeszwą, bo przy wejściu do wody  znajdują się ostre kamienie. Łagodny, kamienisty stok, prowadzący do ścianki, opadającej na 15 m, zakończonej piaszczysta łachą. Dwie opcje dalszego nurkowania – w lewo do podwodnej łąki i kamiennego łuku lub w prawo, gdzie dno wypłyca się do ok. 8 m. Trasa ta prowadzi do niewielkiej jaskini, zwanej Blow Hole. Można do niej wpłynąć i wynurzyć się na powierzchni.

Po zakończeniu nurkowań powrót do hotelu. Czas na odświeżenie się przed kolacją. Kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 5,

Śniadanie w hotelu (lub śniadanie w formie suchego prowiantu, do zabrania ze sobą na prom). Wczesny wyjazd z bazy, o 06:45. O 07:30 przeprawa promem na Gozo.

Nurkowanie 7:

OWD: Blue Hole – jedno z najpopularniejszych miejsc nurkowych na Malcie. Wejście przez wielki otwór z płytkimi brzegami, zanurzenie na ok. 15 m, gdzie znajduje się okno. Po przepłynięciu przez nie skręca się w prawo, gdzie przepływa się przez kolejne okno, zwane Azure. Po skręcie w lewo dociera się do ściany, opadającej na 50 m.

AOWD: Blue Hole LUB wrak M/V Karwela – łódź została zatopiona w 2006 roku, w celu stworzenia dodatkowej atrakcji nurkowej. Wrak ma 50 m długości, dostępny jest z brzegu, po przepłynięciu nad płaskimi skałami.

Nurkowanie 8:

OWD: Inland Sea (minimalna liczba nurków 7, maksymalna 25) – zanurzenie w słonym jeziorku w środku wyspy, wypłynięcie długim tunelem na otwarte morze (ponad 100 m!), początek tunelu na głębokości 3 m, wylot na 23 m w środku pionowej skalnej ściany.

AOWD: Billinghurst Cave (minimalna liczba nurków 5) – jedna z najdłuższych jaskiń na Gozo, o długości ok. 50 m. Wejście na głębokości 3 m, maksymalna głębokość 30 m. Potrzebna latarka.

Po zakończeniu nurkowań powrót do hotelu. Czas na odświeżenie się przed kolacją. Kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 6,

Śniadanie w hotelu. Po śniadaniu wyjazd na nurkowania.

Nurkowanie 9:

OWD: Anchor Bay Cave – zlokalizowana na północy wyspy, max. głębokość 20 m. W jaskini można się wynurzyć i podziwiać sklepienie w kształcie kopuły.

AOWD: Bleinheim Bomber (minimalna liczba nurków 7, maksymalna 16) – głębokość 42 m. Wrak wyłania się szybko podczas zanurzenia. Skrzydła i silniki są w zasadzie nienaruszone, nie ma pokrywy kokpitu. Piękne nurkowanie, atrakcyjności dodaje jeszcze fakt, że jest to jedyny znany wrak tego modelu samolotu na świecie.

Nurkowanie 10:

OWD: Tunnel i Reef L-Ahrax (minimalna liczba nurków 7, maksymalna 25) – nurkowanie z łodzi na północy wyspy. Zanurzenie na ok. 10 m, a następnie wzdłuż łagodnie opadającego dna do ściany. Max. głębokość 28 m. Po przepłynięciu niewielkiego dystansu dociera się do wąskiego korytarza, zakończonego tunelem, którego wylot jest w niewielkim słonym jeziorku.

AOWD: Wraki Zonqor Point – dwa holowniki (Michael i 10) zatopione celowo dla nurków w 1998 r., oddalone od siebie o 50 m. Łatwe nurkowanie, głębokość 18 m.

Po zakończeniu nurkowań powrót do hotelu. Czas na odświeżenie się przed kolacją. Kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 7,

Śniadanie i kolacja w hotelu. Opcjonalnie: wyjazd na całodzienną wycieczkę do Valletty i Mdiny (wyjazd z hotelu około 09:00, wyjazd z Mdiny około 17:30). Program na życzenie.

Dzień 8,

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu. Transfer na lotnisko i przelot do portu macierzystego.

Lecący lotem czarterowym do Warszawy, mają do dyspozycji cały dzień - wylot z Malty ok godziny 20. Po rannym wykwaterowaniu, możliwe jest zamówienie całodziennej wycieczki i zwiedzanie nie odkrytych wcześniej atrakcji Malty zakończonej transferem na lotnisko. 

W cenie:

 • zakwaterowanie w pokoju dwuosobowym z balkonem i widokiem na zatokę
 • wyżywienie 2 razy dziennie (śniadania i obiadokolacje w formie bufetu)
 • opieka polskiego divemastera
 • ubezpieczenie turystyczne.
 • transfer hotel-Dive Centre-Hotel

Dodatkowe opłaty:

 • ubezpieczenie nurkowe – 5,00 EUR/osoba
 • transfer lotnisko-hotel-lotnisko 20 EUR osoba
 • pakiety nurkowy opisany w programie (10 nurkowań – butle, balast, przewodnik, wycieczka promem na Gozo, 4 nurkowania z łodzi, niezbędne transfery)
 •  € 260 PADI Scuba Diver Course
 •  € 395 PADI Open Water Diver Course
 •  € 195 PADI Adventure Diver Course
 •  € 280 PADI Advanced Open Water Diver Course
 •  € 150 PADI Emergency First Response
 •  € 310 PADI Rescue Diver Course
 • wycieczka do Valletty i Mdiny - 50 EUR (transport, polski przewodnik)
 • inne osobiste wydatki.