Wielu urlopowiczów jadąc nad Zatokę Għadira, bardziej znaną jako Mellieħa Bay, przeważnie nawet nie wie, w jak ciekawym miejscu będzie wypoczywać. 

Skorba - ruiny świątyń megalitycznych w północnej części miejscowości Żebbiegħ. Jako pierwszą wzniesiono lepiej zachowaną Świątynię Zachodnią (ok. 3500 p.n.e-3200 p.n.e), a następnie (ok. 3200 p.n.e-2500 p.n.e) dobudowano Świątynię Wschodnią. W 1992 budowlę wpisano na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ta' Ħaġrat – stanowisko archeologiczne na obrzeżach miejscowości Mgarr. Zachowały się tu pozostałości megalitycznych świątyń, datowanych na IV i III tysiąclecie p.n.e. Kompleks został odkryty w 1925 roku przez Sir Themistoclesa Zammita. W 1992 roku obiekt wpisano na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Choć jest mniejsza od okolicznych świątyń, Ta' Ħaġrat jest najlepiej zachowaną budowlą megalityczną w północnej części wyspy.

Mnajdra - kompleks trzech prehistorycznych świątyń megalitycznych na południowym wybrzeżu Malty, na przeciw wysepki Fifla, kilkaset metrów od innego stanowiska archeologicznego Ħaġar Qim. W 1992 r. kompleks wpisano na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Budowle megalityczne zespołu Mnajdra wznoszono w okresie od III do połowy II tysiącecia p.n.e. czyli są 1000 lat starsze od egipskich piramid. Do budowy użyto dwóch rodzajów materiału znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie, mianowicie wapienia koralowego i globigerynowego.

Podczas przesilenia wiosennego - równonocy oraz jesienią promienie wschodzącego słońca wędrują po ścianach świątyni oświetlając wnętrze co sugeruje możliwość wykorzystywania Mnajdra jako obserwatorium astronomiczne. Dojazd z Valletty autobusem 74.   

Ħaġar Qim - stanowisko archeologiczne - zachowały się tu pozostałości megalitycznych świątyń, datowanych na IV i III tysiąclecie p.n.e. Kompleks odsłonięto w 1839r. W 1992 r. wpisano go na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Stanowisko archeologiczne znajduje się na południowym wybrzeżu wyspy Malty, na zboczu łagodnie opadającym do morza, na przeciw wysepki Fifla. Około 300m dalej, w kierunku morza, położona jest inna megalityczna świątynia Mnajdra.

Fort St. Elmo wznosi się na krańcu półwyspu Sciberras, na którym została wybudowana Valletta. Początkowo była to jedynie niewielka, odizolowana wieża, z której miano ostrzegać o nadciągającym ataku piratów. Po ataku Imperium Otomańskiego z 1551 roku, w trakcie którego sułtan wysłał przeciwko Malcie armię liczącą ok. 10 tys. żołnierzy, Zakon zadecydował o konieczności wybudowania fortyfikacji na półwyspie Sciberras. Wzniesiono twierdzę St. Elmo, która miała za zadanie kontrolować wejście do Wielkiego Portu.

Narodowe Muzeum Archeologiczne zlokalizowane jest przy głównej ulicy stolicy - Triq ir-Repubblika. Zajmuje budynek dawnej siedziby prowansalskich rycerzy zakonnych z 1571 roku - Auberge de Provence. Budowla w stylu barokowym została zaprojektowana przez Girolamo Cassara, twórcę najważniejszych budynków w Vallettcie. W muzeum zgromadzono znaleziska archeologiczne z terenów Malty. W salach na dolnym piętrze zaprezentowano eksponaty z czasów neolitu, z okresu pomiędzy Għar Dalam czyli od ok. 5200 roku p.n.e do Tarxien (2500 roku p.n.e.).

Auberge de Castille, Leon e Portugal jest przykładem jednej z siedzib rycerzy zakonnych. Zakon skupiał kwiat rycerstwa i szlachty europejskiej. Jego członkami mogli zostać jedynie potomkowie najdostojniejszych rodów, dysponujący znacznym majątkiem. Zakon zorganizowany był w osiem grup, nazywanych językami – langues. W stolicy, każda z grup narodowych utrzymywała własną siedzibę – auberge. Auberge de Castille, Leon e Portugal, jak sama nazwa wskazuje zamieszkiwali rycerze z Półwyspu Iberyjskiego, którzy stanowili w Zakonie jedną z trzech największych grup narodowych.

Xlendi to malutka miejscowość rybacka położona nad niewielką zatoką w południowo-wschodniej części Gozo. Zatoczka wciśnięta między majestatyczne klify prezentuje się niezwykle malowniczo. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, ale dzięki romantycznej atmosferze przyciąga tłumy turystów. Xlendi również jest bardzo doceniana przez miejscowych, którzy lubią odwiedzać tamtejsze restauracje w wolne popołudnia. 

Ggantija to budowle megalityczne datowane na lata około 3600-3200 p.n.e. Znajdują się w pobliżu miejscowości Xaghra na Gozo. Miejsce wraz z innymi budowlami megalitycznymi Malty zostało w 1980 roku wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ggantija to właściwie dwie świątynie, do każdej z nich prowadzi osobne wejście, a łączy je wspólny okrągły dziedziniec. 

Garden of Serenity chiński ogród znajduje się w Santa Lucija ( w pobliżu Tarxien) w pobliżu lotniska. Dojazd autobusem X3 lub z Valletty 83. Dobry dostęp jest pieszo ze Świątyni Tarxien. Ogród został zaprojektowany przez Suzhou Gardens Design Institute of China i otwarty w 1997r. To właśnie dzięki Malcie Chiny otwarły się na świat i zrealizowano tu kilka dużych projektów - jak np. port przeładunkowy.  Domki, żwirowe ścieżki, staw ze złotymi rybkami i żółwaimi - tworzą atmosferę prawdziwej chińskiej wioski. Spokój i cisza idealne miejsce na wycieszenie się i zapoznanie z kulturą państwa środka.   

 

Għar Dalam nazywana Jaskinią Ciemności zlokalizowana jest w południowo wschodniej części wyspy, na przedmieściach miasta Birzebbuga.

W jaskini odnaleziono kości zwierząt, żyjących przed epoką lodowcową. Znalazły się wśród nich okazy szczątków: hipopotamów, jeleni, lisów, wilków, niedźwiedzi, skarłowaciałych słoni, ale również pozostałości żab, ryjówek i nietoperzy. Jaskinia powstała na skutek działania wody w skałach wapiennych. Prowadzi około 144 metry w głąb ziemi.

Strona 1 z 2