Trzy Miasta - Potęga Zakonu - wycieczka półdniowa

Chcąc zobaczyć potęgę Valletty i jej obwarowań należy udać się na drugą stronę Wielkiego Portu do maltańskiego trójmiasta. Senglea, Bormla i Birgu tworzą jeden zwarty kompleks miejski obfitujący w zabytki z czasów joannitów. Port jest nadal jedną z głównych bram do Malty - to tu przypływają zarówno promy z Sycylii jak i ogromne wycieczkowce z całego morza śródziemnego. Widok jaki roztacza się przed ich oczami możemy sami doświadczyć. Zatoka Valletty mieści także stocznię remontową i port przeładunkowy.

Rozpoczniemy od Birgu zwane także Vittoriosą, z uwagi na nie poddanie się otomańskie nawale w 1565 r. Miasto było stolicą Malty przed wybudowaniem Valletty. Spokojne uliczki, kilkusetletnie kamienice i barokowe kościoły tworzą charakter Birgu. Jest tu jedyny dostępny Pałac Inkwizytora oraz Muzeum Morskie. Spacer wzdłuż marin pełnej tradycyjnych łódek ‘dghajsa’ oraz kutrów ‘luzzu’. Na końcu cypla przy samym forcie St. Angelo (tu był więziony Caravaggio) cumują super luksusowe jachty milionerów.

Fort pod koniec 2016 r został pieczołowicie odrestaurowany i udostępniony do zwiedzania.

PROGRAM:

  1. Rejs promem Valletta - Birgu
  2. Fort St. Angelo (nowość- świeżo po remoncie od 2016 r,)
  3. Custom House - stąd odpłynął Manwel Dimech i film “Kon Tiki” film był kręcony, wybrzeże film z Madonną oraz “Cutthroat Island” - imponująca scena pościgu. 

Jeśli by odpływać ok. 12:00 to będzie salut armatni z Upper Barrakka Garden oraz o 16:00.