Valletta - Barokowy Bastion - Wycieczka całodniowa

Valletta - miasto dla dżentelmenów zbudowane przez dżentelmenów - stolica Malty to jedna z najbardziej ‘napakowanych’’ zabytkami forteca na świecie. Miasto mające powierzchnię ledwo 1 km kwadratowego jest siedzibą rządu, prezydenta, ma kilkanaście muzeów, ponad 30 kościołów, są tu teatr (jeden z trzech najstarszych), sale wystawowe. Ponadto nadal jest to żywe miasto z mieszkańcami, sklepami ogrodami i placami zabaw.

Miasto zachwyca już z oddali, podczas dojazdu widać potężne mury, które nikt nie odważył się przez setki lat zaatakować. Rycerze maltańscy pochodzący z najbogatszych domów całej Europy nie szczędził sił, środków i bata na plecach niewolników by zbudować miasto mające zachwycić splendorem pałaców, przepychem kościołów a równocześnie być nie zdobyczną fortecą. UNESCO doceniając wartość miasta wpisał je na Listę Światowego Dziedzictwa.

PROGRAM :

 1. Auberge de Castille - niegdyś Siedziba Główna Brytyjskich Sił Zbrojnych (dziś siedziba premiera - niedostępna do zwiedzenia)
 2. Upper Barrakka Garden - widok na Wielki Port (o godz. 12:00 i 16:00 wystrzał armatni)
 3. Upper Barrakka Garden - Tablica Pamiątkowa Marynarzy ORP Kujawiak
 4. Kościół św. Marii Zwycięskiej (kamień węgielny Valletty)Statua Jean de la Vallette
 5. Ulica Republiki
 6. Muzeum Archeologiczne ( wstęp opcja)
 7. Płaskorzeźba św. Jana Pawła II
 8. Konkatedra św. Jana z dwoma obrazami Caravaggia ( jego największe dzieło to Ścięcie św. Jana) arrasami, marmurowymi płytami nagrobnymi.
 9. Biblioteka Narodowa - architekt Stefan Ittar
 10. Kościół św. Pawła Rozbitka (relikwie)
 11. Plac św. Jerzego z Pałacem Wielkich Mistrzów - obecnie siedziba Prezydenta Malty (sale audiencyjne oraz zbrojownia możliwa do zwiedzenia)
 12. czas wolny