NIESAMOWITE GOZO

Gozo będąc mniejszą siostrą Malta nie pozostaje w tyle jeśli chodzi o niesamowitość historii i cuda natury. Gozo jest zdecydowanie płci żeńskiej i najważniejsze legendy są z kobietami związane. Najdawniejsze sięgają do czasów Neolitu i mówią o ogromnej (stąd nazwa świątyni) kobiecie Sunsuna, która postawiła Świątynie Ggantija w jeden dzień równocześnie opiekując się noworodkiem.

W miejscu zwanym Wardija znajduje się punicka świątynia bogini Tanti. Kolejnym piewcą Gozo jest Homer nazywając ją Ogygia i aż siedem lat więził tu Odyseusza w sidłach miłości z Kalipso. Nie brakuje na Gozo też zdumiewających ‘cart ruts’ kolein w kilku miejscach - najwięcej na klifach Ta’Cenc - kończących się nad urwiskiem.

Może to jednak pasy startowe kosmitów jak twierdzi Daniken ? Dodatkowo są tu skalne okno, wewnętrzne morze, formacje skalne. Inna nazwa wyspy to Ghawdex czyli ‘radość’ - sami będziecie mogli się przekonać, że to prawda.


PROGRAM:

 1. Ggantija - Xaghra
 2. Kalipso Grota - Xaghra
 3. "cart ruts" - Sannat
 4. Muzeum Archeologiczne - Victoria
 5. Tanti
 6. Grzyb Marsalforn
 7. Koleiny Dewjra i Sannat
 8. Wewnętrze morze Dewejra
 9. Blue Hole Dwejra
 10. Wied il Mielah
 11. Xerri Grotto
 12. Kalipso Grota

Valletta - Barokowy Bastion

Valletta - miasto dla dżentelmenów zbudowane przez dżentelmenów - stolica Malty to jedna z najbardziej ‘napakowanych’’ zabytkami forteca na świecie. Miasto mające powierzchnię ledwo 1 km kwadratowego jest siedzibą rządu, prezydenta, ma kilkanaście muzeów, ponad 30 kościołów, są tu teatr (jeden z trzech najstarszych), sale wystawowe. Ponadto nadal jest to żywe miasto z mieszkańcami, sklepami ogrodami i placami zabaw.

Czytaj więcej...

Mistyczna Malta

7000 lat historii Malty obfituje w niesamowite wydarzenia. Osadnicy, którzy tu przybyli pozostawili po sobie ogromne świątynie, kręgi kamienne i coś co najbardziej kłopocze naukowców ‘cart ruts’ czyli rowki wózkowe albo koleiny. Po dziś dzień opowiada się legendy o pradawnych bogach, przerażających bestiach i krwiożerczy piratach Poza tym natura uformowała na obu wyspach fantastyczne twory jak okna, doliny, groty i wiele z nim ma swojego legendarnego ‘patrona’.

Istnieją teorie, że to może pozaziemskie cywilizacje odwiedzały Maltę oraz Gozo i wraz z ich odwrotem zabrali ze sobą wyjaśnienie tajemnic. Jak inaczej jest możliwe by ludzie już 5000 lat temu byli w stanie obrabiać, transportować i stawiać bloki skalne o wadze kilkudziesięciu ton ? Dlaczego wykopali ogromny zespół podziemnych komnat ? Jak mierzyli upływ czasu? Kompleks Świątyń Mnajdra jest w takim stosunku do słońca iż sugeruje bycia swego rodzaju kalendarzem.

Erich von Daniken ma na to jedną odpowiedź - to musieli być kosmici. Podczas tej wyprawy odwiedzimy najbardziej okazale, najdoskonalsze obiekty Mistycznej Malty, których powstanie i wykorzystanie po dzień dzisiejszy pozostaje wielką enigmą : neolityczne świątynie, ‘koleiny wózkowe’, cuda natury. Może znajdziemy klucz do którejś z tajemnic ?

Program:

 1. Świątynie Mnajdra, Hagar Qim
 2. Koleiny : Clampton Juction
 3. Il- Maqluba - Qrendi
 4. Muzeum Archeologiczne Valletta.
 5. Koleiny : Clampton Juction, Mgarr, Bahrija, Dwejra (Gozo), Naxxar
 6. Świątynie Mnajdra, Hagar Qim - kalendarzowe ułożenie , przesilenia Wiosenne. Skorba, Hagrat. Tarxien. Hypogeum (bilety z dużym wyprzedzeniem, grupa max 10 osób, obecnie zamknęte)
 7. Il- Maqluba - Qrendi depresja.
 8. Muzeum Archeologiczne Valletta.
 9. Jaskinia Hasana - Hal Far
 10. Ogród dziewicy - Mosta
 11. Dragonara - St. Julians
 12. Pałac Verdala - biała damaWojna i Malta

Malta znana jest jako Sanitariuszka Europy (jest - już od czasów rycerzy joannitów Malta słynęła z znakomitej opieki zdrowotnej.

Zakon Joannitów zwany szpitalnikami został założony by służyć opieką i pomocą udającym się do Ziemi Świętej. Rycerze pochodzący z najznakomitszych szlacheckich domów Europy przywdziewali habity i leczyli zarówno rannych w bojach jak i pielgrzymom. Opieka była na najwyższym poziomie a posiłki podawano na srebrnej zastawie. Można jeszcze przypomnieć przypowieść biblijną o św. Pawle, który uleczył ojca namiestnika wyspy Publiusza może to on zaszczepił kreacyjną moc na wyspach?

Czytaj więcej...

Polacy na Malcie

Malta i Polska jak się okazuje są związane już od bez mała 800 lat. Jest przecież Malta w Poznaniu - zalew przy kościele joannitów z 1187 r nadany im przez Przemysła I. Wyspy nie były niegdyś najpopularniejsze jako miejsce wakacyjne ale po wejściu do Unii (przystąpiliśmy razem w 2004r.) i systematycznej rozbudowie siatki bezpośrednich połączeń lotniczych to się diametralnie zmienia.

Dużo nas łączy; można tu wymienić religijność obu narodowości, cierpienia wojenne, lata okupacji przez różnych najeźdźców czy nawet barwy flagi. W latach 70- tych ówczesny premier Malty - Dom Mintoff zaprosił Polskich lekarzy, część z nich tu pozostała. Systematycznie powiększająca się Polonia ma tu już swój sklep, Polską Szkołę i przy niej bibliotekę.

Maltańczycy także odwiedzają Polskę - głównie Kraków, Wieliczkę i miejsca związane z papieżem.Na Maltę z kolei dwukrotnie pielgrzymował papież św. Jan Paweł II - odprawił mszę, wyniósł troje maltańczyków na ołtarze odwiedził miejsca związane z św. Pawłem - nie pominął także Gozo.

Czytaj więcej...

Mdina / Rabat - Szkatułka Skarbów

Mdina będąca dokładnie w samym środku wyspy i aby dodać jej splendoru na wzgórzu była pierwszą stolicą Malty.

Warownia ze wszech miar koniecznie do odwiedzenia - każdy kto zawita na Maltę stawia tu swe kroki. Nie ma chyba nikogo kto by się zawiódł. Muzeum Historii Naturalnej, siedziba biskupa, pałace szlachty, muzeum tortur, znakomite restauracje i nieporównywalny widok z murów - to przyciąga rzesze podróżników.

Architektura to połączenie normańskiego gotyku z barokiem. Wąskie uliczki bez samochodów, do tego kręte by zmylić wroga, poukrywane placyki pełne słońce, przepyszne pałace za grubymi murami nie zdradzającymi co się w nich kryje i panująca tu cisza słusznie oddają miano Cichego Miasta.

Czytaj więcej...

Trzy Miasta - Potęga Zakonu Joannitów

Chcąc zobaczyć potęgę Valletty i jej obwarowań należy udać się na drugą stronę Wielkiego Portu do maltańskiego trójmiasta. Senglea, Bormla i Birgu tworzą jeden zwarty kompleks miejski obfitujący w zabytki z czasów joannitów. Port jest nadal jedną z głównych bram do Malty - to tu przypływają zarówno promy z Sycylii jak i ogromne wycieczkowce z całego morza śródziemnego. Widok jaki roztacza się przed ich oczami możemy sami doświadczyć. Zatoka Valletty mieści także stocznię remontową i port przeładunkowy.

Rozpoczniemy od Birgu zwane także Vittoriosą, z uwagi na nie poddanie się otomańskie nawale w 1565 r. Miasto było stolicą Malty przed wybudowaniem Valletty. Spokojne uliczki, kilkusetletnie kamienice i barokowe kościoły tworzą charakter Birgu. Jest tu jedyny dostępny Pałac Inkwizytora oraz Muzeum Morskie. Spacer wzdłuż marin pełnej tradycyjnych łódek ‘dghajsa’ oraz kutrów ‘luzzu’. Na końcu cypla przy samym forcie St. Angelo (tu był więziony Caravaggio) cumują super luksusowe jachty milionerów.

Fort pod koniec 2016 r został pieczołowicie odrestaurowany i udostępniony do zwiedzania.

PROGRAM:

 1. Rejs promem Valletta - Birgu
 2. Fort St. Angelo (nowość- świeżo po remoncie od 2016 r,)
 3. Custom House - stąd odpłynął Manwel Dimech i film “Kon Tiki” film był kręcony, wybrzeże film z Madonną oraz “Cutthroat Island” - imponująca scena pościgu. 

Jeśli by odpływać ok. 12:00 to będzie salut armatni z Upper Barrakka Garden oraz o 16:00.