STARE MIASTO VICTORIA

Victoria to największa miejscowość na Gozo. Dawniej nazywana była Rabatem, ale na cześć królowej Wiktorii w 1897 roku została przemianowana na Victorię. Najstarszą częścią miasta jest Cytadela, która wznosi się na wzgórzu. Fortyfikacja pochodzi z 1599 roku. Miasto bardzo ucierpiało podczas trzęsienia ziemi, które nawiedziło wyspę w 1693 roku.

W centralnym miejscu Cytadeli wznosi się kościół Wniebowzięcia NMP.

 

Najcenniejsza relikwia świątyni jest kość ramienia świętej Urszuli, która od 1620 roku patronuje wyspie. Kościół jest również znany z zastosowania ciekawej techniki malarskiej zwanej trompe l’oeil, polegającej na wykonaniu malowideł na płaskim sklepieniu, w taki sposób, że stwarzają wrażenie kopuły. Do świątyni przylega Muzeum Katedralne. Sąsiedni budynek zajmuje z kolei Muzeum Archeologiczne, w którym znajdują się przedmiot znalezione w świątyniach megalitycznych Ggantija oraz znaleziska z wraku Xlendi z II wieku p.n.e. Na terenie Cytadeli znajduje się budynek dawnego więzienia, gdzie na ścianach widoczne są rysunki wykonane przez więźniów. W budynku sąsiednim umiejscowiono Muzeum Historii Naturalnej. Z fortyfikacji roztacza się wspaniały widok na całą wyspę. W 2016 roku dokonano gruntownego remontu cytadeli dzięki środkom unijnym i wybudowano punkt informacji turystycznej. 

W samym mieście przy ładnym placu – Pjazza San Gorg znajduje się kościół pod wezwaniem św. Jerzego, pochodzący z XVII wieku z fasadą w stylu barokowym.

Z kolei na Pjazza Indipendenza zlokalizowanym po sąsiedzku i stanowiącym centrum miasta znajduje się pomnik II Wojny Światowej i świątynia pod wezwaniem św. Jakuba. Dominuje nad nim jednak budynek Banca Giuratale z początku XVIII wieku, który stanowi obecnie siedzibę lokalnego samorządu. Przy placu ulokowało się kilka sympatycznych kawiarni.

Triq ir-Repubblika to główna ulica miasta przy której skupiają się banki, sklepy, komenda policji i inne instytucje. W mieście co zaskakujące znajdują się aż dwa teatry – Aurora i Astra.  Co rocznie jesienią oraz wiosną wystawiają najbardziej znane opery jak np. Evita, Aida. Jeżeli chodzi o obiekty sakralne, to na tym nie koniec. Przy Pjazza San Frangisk, w pobliżu dworca autobusowego znajduje się bazylika pod wezwaniem św. Franciszka. Kierując się na zachód ulicą Triq Vajringa można dotrzeć do kościoła, któremu patronuje święty Augustyn.