Polacy na Malcie

Malta i Polska jak się okazuje są związane już od bez mała 800 lat. Jest przecież Malta w Poznaniu - zalew przy kościele joannitów z 1187 r nadany im przez Przemysła I. Wyspy nie były niegdyś najpopularniejsze jako miejsce wakacyjne ale po wejściu do Unii (przystąpiliśmy razem w 2004r.) i systematycznej rozbudowie siatki bezpośrednich połączeń lotniczych to się diametralnie zmienia.

Dużo nas łączy; można tu wymienić religijność obu narodowości, cierpienia wojenne, lata okupacji przez różnych najeźdźców czy nawet barwy flagi. W latach 70- tych ówczesny premier Malty - Dom Mintoff zaprosił Polskich lekarzy, część z nich tu pozostała. Systematycznie powiększająca się Polonia ma tu już swój sklep, Polską Szkołę i przy niej bibliotekę.

Maltańczycy także odwiedzają Polskę - głównie Kraków, Wieliczkę i miejsca związane z papieżem.Na Maltę z kolei dwukrotnie pielgrzymował papież św. Jan Paweł II - odprawił mszę, wyniósł troje maltańczyków na ołtarze odwiedził miejsca związane z św. Pawłem - nie pominął także Gozo.

 1. Pomnik JP II gozo katedra
 2. Pomnik JP II gozo Victoria - ulica św. Jana Pawła II
 3. Kaplica św. Maksymilian Kolbe Bugibba
 4. Obraz św. Maksymilian Kolbe Valletta - kościół Franciszkanów.
 5. Cmentarz Kapucynów Kalkara
 6. Biblioteka - autor Stefan Ittar
 7. Kościół Mellieha i wystawa z pielgrzymki
 8. Dom Wojtyla - Mellieha
 9. Floriana - miejsce mszy św. z 1990r (przejazd)
 10. Pomnik twórcy Esperanto Zamenhof - Msida (przejazd)
 11. Upper Barrakka Garden - tablica pamiątkowa ORP Kujawiak


smaczek - żyj kolorowo Valletta , plac Jean de la Vallette.
ciekawostki : dom Copernicus -Sliema, dom Wilanow- San Gwann, dom Witamy - Birzebugga, sale Papa Wojtyla - Mosta, sala Giovanni Paolo II kościół St. Julians, sala Orkiestry Dętej Jana Pawła II - Sliema, sala Woytyla - Bormla, statek Karol Woytla - Wielka Zatoka, adiutant Napoleona - Sułkowski ( od zamku w BB) , później zginął w Egipcie