Wojna i Malta

Malta znana jest jako Sanitariuszka Europy (jest - już od czasów rycerzy joannitów Malta słynęła z znakomitej opieki zdrowotnej.

Zakon Joannitów zwany szpitalnikami został założony by służyć opieką i pomocą udającym się do Ziemi Świętej. Rycerze pochodzący z najznakomitszych szlacheckich domów Europy przywdziewali habity i leczyli zarówno rannych w bojach jak i pielgrzymom. Opieka była na najwyższym poziomie a posiłki podawano na srebrnej zastawie. Można jeszcze przypomnieć przypowieść biblijną o św. Pawle, który uleczył ojca namiestnika wyspy Publiusza może to on zaszczepił kreacyjną moc na wyspach?

Brytyjczycy po przejęciu Malty kontynuowali te tradycje. Znacznie rozbudowali rozległą już sieć umocnień i obrano Maltę jako Centrum dla śródziemnomorskiej floty. Królewska Marynarka Wojenna posiadała kilka obiektów szpitalnych. To tu rekonwalescenci z aren obu wojen światowych powracali do zdrowia lub byli tu grzebani.

Jest przebogata lista obiektów militarnych na całym archipelagu - kilkanaście fortów (w tym mieszczący największe działo 100 tonowy Armstrong), linie umocnień, koszary, szpitale, pomniki wreszcie cmentarze (także z poległymi Polakami) i muzea. Wojna i Malta to wyprawa w heroiczną przeszłość Malta z polskimi akcentami.

PROGRAM :

 1. Upper Barrakka Garden - widok na Wielką Zatokę, niegdyś baza marynarki wojennej (o godz. 12:00 i 16:00 wystrzał armatni) ,
 2. Upper Barrakka Garden - Tablica Pamiątkowa Marynarzy ORP Kujawiak
 3. Upper Barrakka Garden - widok na Fort St. Angelo - Główna Baza Brytyjskiej Marynarki Wojennej na Morzu Śródziemnym
 4. Auberge de Castille - niegdyś Siedziba Główna Sił Zbrojnych (dziś siedziba premiera - niedostępna do zwiedzenia)
 5. Lascaris War Rooms - centrum dowodzenia podczas II Wojny Światowej
 6. Muzeum Wojny Fort St. Elmo (nowa lokalizacja od 2016r) - Valletta
 7. Dzwon Pokoju upamiętniający ofiary wojny (przejazd, o godz 12:00 bije)
 8. Szpital Binghi (obecnie Esplora Centrum Naukowe) - przejazd
 9. Cmentarz Kapucynów Kalkara - zapalenie zniczy na grobach polskich marynarzy
 10. Fort Rinella - 100 tonowe działo Armstronga.
 11. Victoria lines - Mosta (przejazd).
  doadatkowo / zamiennie
  Muzeum Wojny Birgu