PAKIET TURYSTYCZNY

STRONA W PRZYGOTOWANIU

1. Całodzienne zwiedzanie południowej części Malty odkrytym autobusem

2. Całodzienne zwiedzanie północnej części Malty odkrytym autobusem

Jednym ze sposobów na poznanie wyspy jest zorganizowana wycieczka trasą, w trakcie której odwiedza się najbardziej znane zakątki Malty. Do wyboru jest trasa północna lub południowa. Jeżeli zdecydujemy się na wycieczkę po północnej części Malty, do wyboru będziemy mieli trasę dłuższą lub krótszą. Autobusy wyruszają z przystanku przy porcie Sliema w kierunku stolicy Malty - Valetty.

Jeden z przystanków znajduje się na terenie zajezdni autobusów, zlokalizowanej na wprost głównej bramy prowadzącej na stare miasto. Kolejny przystanek znajduje się w pobliżu Auberge de Castille et Leon, obecną siedzibą premiera. Budynek często gości na pocztówkach i w folderach turystycznych. Auberge de Castille, Leon e Portugal jest przykładem jednej z siedzib rycerzy zakonnych.

Droga wiedzie obrzeżami Valetty. W trakcie wycieczki można zobaczyć fortyfikacje otaczające stolicę i miasta zlokalizowane na sąsiednich półwyspach. Widać imponujący Fort St. Elmo i Fort St. Angelo. Dalej trasa wiedzie w kierunku wnętrza wyspy. Przejeżdża się przez miejscowość Hamrum, a następnie obok pozostałości akweduktu. Kolejnym punktem na trasie wycieczki jest stare miasto Mdina, widoczne już ze znacznej odległości ze względu na swoje położenie na wzniesieniu. Mdina to piękne stare miasto, pierwszy ośrodek miejski na wyspie i stolica. Na zewnątrz starych murów Mdiny rozciąga się miasto Rabat, gdzie znajduje się budynek nazywany Willą Rzymską oraz Katakumby Św. Pawła i Św. Agaty.

Dalsza trasa wiedzie do miejscowości, gdzie zorganizowano prywatne muzeum lotnictwa oraz do wioski Ta'Qali. Kolejnym punktem jest miasto Mosta, w którym znajduje się kościół z imponujących rozmiarów kopułą. W tym miejscu trasy rozdzielają się. Jeżeli wybierzemy opcję krótszą to wracamy do przystanku początkowego, a jeżeli dłuższą to kierujemy się do wioski Mgarr. Następnie jedziemy nad morze do malowniczego punktu widokowego nad Złotą Zatoką. Stamtąd kierujemy się nad Zatokę Św. Pawła. Mijamy miejscowość Bugibba i dalej wybrzeżem zmierzamy w kierunku przystanku początkowego w Sliemie.

Trasa na teren południowej części wyspy rozpoczyna się również w Sliemie i wiedzie w kierunku Valetty. Następnie prowadzi do trzech miast: Cospicua, Senglea i Vittoriosa. Bardzo ciekawym punktem na trasie wycieczki jest świątynia Tarxien, później malownicza miejscowość rybacka Marsaxlokk, gdzie można zatrzymać się na godzinną przerwę. Ostatnim punktem na trasie są Błękitne Groty, do których można popłynąć łódką.

3. Całodzienne zwiedzanie Wyspy Gozo odkrytym autobusem

Wycieczka na sąsiednią wyspę Gozo wyrusza z Valetty o godzinie 7:30. Można dosiąść się na przystankach w Sliemie, St. Julians, Bugibba i Mellieha. Dalej kierujemy się do miejscowości Cirkewwa, skąd odpływa prom na Gozo. Przybijamy do portu w Mgarr, skąd wyruszamy do najbardziej znanych miejsc na Gozo. Jednym z punktów na trasie przejazdu są świątynie neolityczne Ggantija. Według wierzeń, głazy do budowy świątyń miała przydźwigać gigantyczna kobieta Sansuna. Megalityczne budowle zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Dalej wyruszamy do stolicy Gozo - Victorii. Najciekawszym miejscem i najstarszą częścią miasta jest wznosząca się na wzgórzu Cytadela. Z góry roztacza się bardzo ładna panorama wyspy. Ze stolicy trasa wiedzie do miejscowości Xlendi, położonej w malowniczej zatoczce.

Z Xlendi wyruszamy do najbardziej znanej atrakcji turystycznej na Gozo - Lazurowego Okna czyli łuku skalnego, wyrzeźbionego przez fale morskie i wiatr. Kilka kroków obok znajduje się zbiornik wodny nazywany Wewnętrznym Morzem czyli Inland Sea. Jest to zawalony strop jaskini, zasilany wodami morskimi, z którymi ma połączenie poprzez podziemny kanał. Innym ciekawym obiektem jest Fungus Rock czyli Grzyba Skała.

Kolejnym obiektem na trasie wycieczki jest sanktuarium Ta' Pinu. Usytuowane na uboczu, praktycznie wśród pól stanowi bardzo ważne miejsce pielgrzymkowe. Obecna świątynia jest dość młoda bo została wzniesiona w latach dwudziestych XX wieku. Powstała na miejscu innych wcześniejszych świątyń. Historia wybudowania bazyliki i związanego z nią szczególne kultu łączy się z wydarzeniami, które miały miejsce w 1883 roku. Jedna z kobiet mieszkających w okolicy słyszała głosy nawołujące do modlitwy, dochodzące z miejscowej kaplicy. Później również inne osoby zaświadczały o dokonujących się cudach. Objawienia w Ta’ Pinu zostały uznane przez Watykan.

4. Całodzienny Rejs łodzią na wyspę Comino i Blue Lagoon -  Katamaran Sea Adventure

Comino

Comino to bardzo mała wyspa, położona w połowie drogi z Malty na Gozo. Na powierzchni nieco tylko ponad mili kwadratowej można tu odbyć całodzienny, bardzo przyjemny spacer, podczas którego zwiedza się zwykle małą kapliczkę, okazały zamek i strome klify. Noc na Comino można spędzić w czterogwiazdkowym hotelu. Na wyspie znajduje się także niesamowita Błękitna Laguna. Jej turkusowe wody będą stanowić większą gratkę dla amatorów pływania i snorkelingu, niż jakiekolwiek inne miejsce w tamtejszym rejonie.

Niebieska laguna / Blue Lagoon

Niebieska Laguna jest małą maksymalnie 150m szeroką ulicą morską pomiędzy Comino i Cominotto. Duża część podłoża pokryta jest delikatnym piaskiem, blisko tych dwóch wysp są dostępne znane skały i mała rafa także krystaliczna woda mieni się w pięknych i różnych barwach. Dla dzieci woda.plaża jest prawdopodobnie zbyt stromo spadzista a skały zbyt ostre. Dorośli wyposażeni w buty nie będą na pewno mieli problemów. Należy też wspomnieć o prądach a najpiękniejsza części laguny jest zablokowana dla licznych łodzi.

Podwodny świat

Przede wszystkim na Cominotto po drugiej stronie jest niewielka ale za to warta zobaczenia rafa, która zachęca na nurkowanie. Głębokość wody spokojnie umożliwia na całej lagunie nurkowanie aż do dna. Płetwy potrzebne są tylko do ułatwienia.Podwodny świat tutaj jest zadziwiająco żywy, jednak trochę mało barwny. Trochę więcej cierpliwości i wprawione oko pozwolą odkryć więcej ryb i innych zwierząt. Należy podkreślić, że prądy wodne są tutaj korzystne.

5. Malta Nocą - 4 godzinna nocna wycieczka odkrytym autobusem

6. €16 - Dwugodzinny rejs łodzią po portach Sliemy i Valletty

Rejs po portach Marsamxett Harbour i Grand Harbour, Dwugodzinna wycieczka łodzią prezentująca uroki zabytków Valetty, Wielkiego Portu, Kalkary, Vittoriosy, Sengalei, Floriany i Wyspy Manoela, połączone z obszerną prezentacją historii Malty, najważniejszych wydarzeń związanych ze zwiedzanymi miejscami.