MARSAXLOKK

Marsaxlokk to niewielka miejscowość rybacka położona w południowo wschodniej części wybrzeża Malty. Nazwa miejscowości w tłumaczeniu ma znaczyć port południowego wiatru. Wyrazem xlokk określa się właśnie suchy i gorący wiatr, wiejący z terenów pustynnych północnej Afryki. Wiatr odpowiedzialny jest za nagłe zmiany nastroju, od apatii po nagły przypływ złości. Dojazd z Valetty zajmuje około 30 minut. Na miejsce można dotrzeć transportem publicznym, autobusem numer 85.

Turyści przybywają tutaj dla niezwykle malowniczego widoku – tradycyjnych maltańskich łodzi rybacki delikatnie kołyszących się na falach. Nazywane są Luzzu. Łodzie są bardzo kolorowe i dekoracyjne. Zwykle maluje się je na żółto, niebiesko, zielono i czerwono, w jaskrawych odcieniach. Szczególnie zjawiskowo prezentują się w słoneczne, pogodne dni, kiedy ich kształty odbijają się w wodzie morskiej jak w lustrze. Rybacy pieczołowicie o nie dbają, większość jest poddawano gruntownej renowacji. Wiele z łodzi ma z obydwu stron namalowane lub wyrzeźbione oko, nazywane okiem Ozyrysa lub Horusa, które ma chronić przed niebezpieczeństwami na morzu. Symbol ten został przyniesiony na Maltę przez Fenicjan. Łodzie, tak jak Krzyż Maltański stały się jednym z symboli Malty.

Naturalnie osłonięty port posłużył wielokrotnie piratom, którzy zapuszczali się na wyprawy łupieżcze. Łatwo dostępne brzegi zatoki wybrały również wojska otomańskie, które przybiły tam w 1565 roku, co zapoczątkowało Wielkie Oblężenie Malty. W 1798 roku wylądowały tam oddziały Napoleona.

Wokół portu zlokalizowane są liczne restauracje oferujące smaczne dania ze świeżych ryb i owoców morza. W niedzielne przedpołudnie odbywa się tradycyjnie targ, na którym można kupić prawie wszystko, zaczynając od ryb i lokalnych produktów rolnych, na ubraniach i pamiątkach skończywszy.

Z Marsaxlokk można pojechać do Għar Dalam na przedmieściach miasta Birzebbuga, gdzie znajduje się jaskinia, w której odnaleziono kości zwierząt, żyjących przed epoką lodowcową oraz pozostałości po najwcześniejszej obecności ludzi na Malcie.