MUZEUM ARCHEOLOGICZNE

Narodowe Muzeum Archeologiczne zlokalizowane jest przy głównej ulicy stolicy - Triq ir-Repubblika. Zajmuje budynek dawnej siedziby prowansalskich rycerzy zakonnych z 1571 roku - Auberge de Provence. Budowla w stylu barokowym została zaprojektowana przez Girolamo Cassara, twórcę najważniejszych budynków w Vallettcie. W muzeum zgromadzono znaleziska archeologiczne z terenów Malty. W salach na dolnym piętrze zaprezentowano eksponaty z czasów neolitu, z okresu pomiędzy Għar Dalam czyli od ok. 5200 roku p.n.e do Tarxien (2500 roku p.n.e.).

Wśród eksponatów znalazły się najwcześniejsze narzędzia z kamieni i kości, używane do wykonywania codziennych czynności, naczynia ceramiczne, figurki ludzi i zwierząt. Jednym z cenniejszych znalezisk, zaprezentowanych w muzeum jest ołtarz ze świątyni megalitycznej w Ħagar Qim. Kolejnym cennym eksponatem jest figurka Śpiącej Bogini, wydobyta na początku XX wieku z Hypogeum w Paoli, podziemnego grobowca i miejsca kultu religijnego. Figurka przedstawia pogrążoną we śnie kobietę, leżącą na boku z ręką opartą na dłoni. Wydatne biodra i piersi pozwalają przypuszczać, że jest to prawdopodobnie jeden z wizerunków Bogini Matki, związanej z kultem płodności. O kulcie płodności świadczy również inna znana figurka, nazywana Wenus z Malty, pochodząca z Ħaġar Qim, która przedstawia bezgłową postać kobiecą. Z kolei z Tarxien pochodzi część olbrzymiego posągu kobiety – Magna Mater. Odnaleziony fragment od stóp do pasa przedstawia również sylwetkę o obfitych biodrach, wąskiej talii i drobnych stopach.

W muzeum zaprezentowano również modele megalitycznych świątyń z terenów Malty, co daje wyobrażenie o wyglądzie pierwszych budowli sakralnych.

Na piętrze znajduje się piękna sala ze wspaniałymi, bogatymi freskami, która służyła rycerzom jako jadalnia. Współcześnie w sali organizowane są wystawy czasowe, jedną z ostatnich była prezentacja prac Alfonsa Muchy.