AZURE WINDOW

 Z OSTATNIEJ CHWILI  ! 'Azure Window' zniszczone przez sztorm. W nocy z 7/8 marca 2017r potężny sztorm dochodzący do 9 w skali Beauforta powalił stojące w Dwejra słynne 'Okno'.  Opis pozostawiamy jako memento ... 

Azure Window albo też "Niebieskie Okno“ jest stworzonym przez korozję skalistym mostem przy wybrzeżu Gozo przy Dwerja Bay jednocześnie jest też ulubionym motywem na kartach pocztowych. Most skalisty ma około 30m wysokości i jest wciąż poddawany prawom natury.

„Okno“ jest osiągalne publicznymi środkami komunikacyjnymi, najpierw autobus z portu do Victorii 301, 303 a nastepnie do Dwejra nr 311  - w sezonie, szczególnie w weekendy autobusy są mocno zatłoczone. Jazda taksówkami jest za to strasznie droga tak więc wchodzi w grę wynajęty samochód albo pieszo - całe Gozo to tylko 15 km. 

W pobliżu są też liczne budki z jedzeniem, Punkt Informacji Turystycznej oraz publiczny prysznic i toalety. Można się wykąpać w morzy choć dotarcie do wody jest dość karkołomne - należy pamiętać o specjalnych butach - skały są bardzo ostre i śliskie. 

„Okno“ można zwiedzać z trzech perspektyw, od strony lądu przez dojście po skałach z wykutymi schodami, od strony morza w ramach wycieczki łodzią albo z góry podczas wspinaczki. Tu nakręcono sceny śluby Daenerys i Khal Drogo w pierwszym sezonie "Gry o Tron".