AUBERGE DE CASTILLE

Auberge de Castille, Leon e Portugal jest przykładem jednej z siedzib rycerzy zakonnych. Zakon skupiał kwiat rycerstwa i szlachty europejskiej. Jego członkami mogli zostać jedynie potomkowie najdostojniejszych rodów, dysponujący znacznym majątkiem. Zakon zorganizowany był w osiem grup, nazywanych językami – langues. W stolicy, każda z grup narodowych utrzymywała własną siedzibę – auberge. Auberge de Castille, Leon e Portugal, jak sama nazwa wskazuje zamieszkiwali rycerze z Półwyspu Iberyjskiego, którzy stanowili w Zakonie jedną z trzech największych grup narodowych.

Budynek powstał w 1574 roku, prawdopodobnie zaprojektował go Girolamo Cassar. W pierwszej połowie XVII wieku, w okresie kiedy Wielkim Mistrzem Zakonu był Manoel Pinto da Fonseca, siedziba została przebudowana. Auberge de Castille, Leon e Portugal może pochwalić się jedną z najładniejszych fasad spośród wszystkich budynków w Vallettcie. Najbardziej dekoracyjne elementy znajdują się w centralnej części, gdzie nad głównym wejściem umieszczono popiersie Wielkiego Mistrza - Manoela Pinto da Fonseca. Zwieńczeniem budynku są herby rycerzy z Półwyspu Iberyjskiego.

W czasach rządów Wielkiej Brytanii budynek służył jako kwatera główna armii brytyjskiej. Podczas II wojny światowej został poważnie uszkodzony. W czasach powojennych udało się przywrócić jego pierwotny wygląd. Od 1972 roku w budynku urzęduje premier Malty. Wnętrze budynku nie jest udostępnione dla zwiedzających.

W bliskim sąsiedztwie Auberge de Castille, Leon e Portugal znajduje najstarszy kościół Valletty, pod wezwaniem Matki Boskiej Zwycięskiej - tu wmurowano kamień węgielny pod nową stolicę. Inne znamienite budynki w pobliżu to dom rycerzy włoskich - Auberge d’Italie, obecnie niedostępny dla zwiedzających. W związku z mianowaniem Valletty Europejską Stolicą Kultury przenoszone tu jest Muzeum Sztuk Pięknych. Palazo Parisio, którego właścicielem była rodzina Parisio, jeden z czołowych rodów arystokratycznych tamtego okresu. Współcześnie budynek stanowi siedzibę Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Spędził tu noc Napoleon w drodze do Egiptu o czym informuje tablica na fasadzie.