ŚWIĄTYNIA ĦAGAR QIM

Ħaġar Qim - stanowisko archeologiczne - zachowały się tu pozostałości megalitycznych świątyń, datowanych na IV i III tysiąclecie p.n.e. Kompleks odsłonięto w 1839r. W 1992 r. wpisano go na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Stanowisko archeologiczne znajduje się na południowym wybrzeżu wyspy Malty, na zboczu łagodnie opadającym do morza, na przeciw wysepki Fifla. Około 300m dalej, w kierunku morza, położona jest inna megalityczna świątynia Mnajdra.

Obydwa kompleksy ruin znajdują się w niezabudowanej, "dzikiej" części wyspy (w odróżnieniu od kompleksu Hal Tarxien, położonego w środku miasta).

Kompleks Ħaġar Qim czyli Stojący Kamień składał się pierwotnie z czterech świątyń, z których najlepiej zachowała się południowa. Znajduje się tu monolit wysoki na 3 metry i szeroki na 6 metrów. Jego waga sięga 20 ton. Inny monolit (menhir) mierzy około 5 metrów wysokości co dowodzi wysokich umiejętności starożytych budowniczych. 

Na terenie kompleksu znaleziono wiele figurek, z których najważniejsza jest tzw. Maltańska Wenus - do zobaczenia w Muzeum Archeologicznych w Vallettcie.